phone
تماس با مرکز مشاوره
online
مشاوره آنلاین
booking1
رزرو وقت مشاوره
map
دریافت مسیر نقشه
کرونا

آسیبی که کرونا به روان انسان ها ذره ذره وارد کرد!

کاهش استرس در دوران کرونا

رحیم سلگی(متخصص روانشناسی)

در ۱۲ ژانویه ۲۰۲۰، سازمان بهداشت جهانی (WHO) ویروس جدیدی به عنوان کرونا ویروس – ۲۰۱۹ نامگذاری کرد.سازمان بهداشت جهانی در ۳۰ ژانویه ۲۰۲۰ همه گیری این ویروس به عنوان فوریت بهداشت عمومی با نگرانی بین المللی اعلام کرد.

مطالعات واگ و همکارانشان نشان داد نسبت مرگ و میر مرد به زن بیشتر است به ضورت میانگین ۲۵/۳ به ۱ و میانه سن مرگ بالای ۷۰ ساله که البته با جهش های ویروس به سنین پایین رسیده و از اولین علائم تا مرگ ۵/۱۱ تا ۱۴ روز و در سنین پایین تر تعداد روزها بیشتر است، پس می توان گفت بزرگسالان بیشتر در معرض خطر هستند.میزان خطر در کسانی که دیابت ،فشار خون و بیماری قلبی عروقی و استرس زیاد دارند بیشتر است.

هوانگ و همکارانشان دریافتند که ۹۸/ از بیماران کووید – ۱۹ علائم تب را نشان می دهند ،۷۶/ دچار صرفه،۴۴/ خستگی و درد عضلانی،۵۵/ دچار تنگی نفس،و علائم دیگر چون خلط،سردرد،خونریزی،اسهال می شوند.

بیماری حاصل از گونه‌ی جدید کرونا ویروس، ترسناک است. این بیماری به سرعت در حال گسترش است، در حال حاضر هیچ واکسن یا روشی برای پیشگیری از کرونا وجود ندارد. بر اساس اجماع متخصصین که توسط کمیسیون بهداشت ملی و اداره ملی طب سنتی چینی انجام شد،یک استراتژی درمانی موثر با محوریت ‹ چهار آنتی و دوتعادل› مطرح کردند،که شامل آنتی ویروس،آنتی شوک،آنتی هیپوکسی،آنتی عفونت و حفظ آب،تعادل اسید و باز و تعادل میکرواکولوژیکی است.

نتایج نشان داد که این برنامه برای درمان و پیشگیری موثر است.ولی مسئله اصلی که در اینجا مطرح است اضطراب و ترس این بیماری است. اضطراب و ترس در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ و خانواده آنها شایع است. بنابراین ارزیابی پویا روانشناختی و در ادامه درمان آن لازم است.

ویروس کرونا
ویروس کرونا

بزرگ‌ترین نگرانی ما اکنون استرس حاصل از وحشت ویروس کرونا است ، استرس سیستم ایمنی را ضعیف می کند و در این حالت دفاع بدن مختل می شود ؛  قند خون، مواد غذایی، چربی و اکسیژن از حالت تعادل خارج می شود و علائم بدنی مانند فشار خون، افزایش درجه حرارت، افزایش ضربان قلب، تنگی نفس، دردهای مفصلی و عضلانی، استفراغ، اسهال، درد شکمی، خستگی شدید، درد قفسه سینه و سردرد در افراد افزایش پیدا می کند،در چنین شرایطی نیاز به پیگیری روانشناختی و مشاوره است.

این شرایط و ابهام بیماری ، این علائم نادرست تفسیر می شوند و بر سیستم ایمنی فشار زیاد وارد می شود.  با توجه به ویژگی های شخصیتی افراد (مثل طرحواره ها ) ؛ فرد فاجعه انگاری کرده، افکار منفی را تجربه می کند، وسواس، نگرانی ،سلامت روان (روابط بین فردی) ، اختلالات روانی و تعارضات خانوادگی ( تنش زناشویی حتی طلاق ) ظاهر می شود، هوشیاری مختل می شود.

کودکان نیز دچار استرس و مشکلاتی مثل ( افسردگی کودک و مشکلات رفتاری : بیش فعالی ، علائم سلوک )می شوند  و زندگی به نوعی فلج می شود در صورتی که خدمات مشاوره دریافت نشود احتمال ایجاد اختلالات شدید و نابودی زندگی می گردد.

البته این شرایط در زنان، کودکان، نوجوانان، جوانان، بزرگسالان و سالمندان تفاوت دارد.( جهت کسب اطلاعات بیشتر کلماتی که بزرگ(بلد) است را می توانید انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: مراحل گفتگو و حل اختلاف زناشویی

مراجعه به درمانگر
مراجعه به درمانگر

درمان استرس و فشار عصبی

مهم‌ترین کاری که باید انجام داد پذیرش واقعیت است. استرس منطقی مفید است ، انسان‌های ذهن آگاه زودتر با واقعیت کنار می‌آیند و هوشیار می شوند و انسان‌های خلاق و باهوش همیشه شرایط نامناسب یا شکست را برای موفقیت آتی خود تبدیل به فرصت می‌کنند. روان شناسان معتقدند فرد باهوش فردی است که بتواند به سرعت خود را با شرایط جدید سازگار کند، خود مراقبتی داشته باشد و روابط بین فردی را بهبود بخشد،بنابراین سبک زندگی جدید را برای خانواده باید ترسیم کنیم.

چگونه بطور موثری به بحران کرونا پاسخ دهیم؟و سبک زندگی جدید داشته باشیم؟

در زیر گامهایی کاربردی برای مقابلۀ موثر با بحران کرونا ارائه می شود:

قابل توجه ساکنین محترم تهران: مشاوره روانشناسی در تهران

 • تمرکز خود را به خاطر کرونا از دست ندهید!

بحران کرونا به شیوهه ای متفاوتی میتواند روی ما تاثیر بگذارد: جسمانی،هیجانی،اقصادی،اجتماعی و روانشناختی. همۀ ما (دیر یا زود) با خطرات واقعی این بیماری جدی و گسترده و ناتوانیهای سیستم های بهداشتی در مقابله با آن ضررهای اجتماعی، بحران اقتصادی فراگیر و مشکلات اقتصادی فردی، مشکلات در جنبه های مختلف زندگی و بسیاری موارد دیگر روبه رو خواهیم شد.

وقتی با یک بحران به هر شکلی روبه رو می شویم ، اضطراب و ترس را به ناچار تجربه خواهیم کرد. این هیجانات پاسخهایی بهنجار و طبیعی به موقعیتهای چالش برانگیزِ خطرناک و مبهم هستند. در چنین شرایطی غرق شدن در نگرانی و نشخوار فکری دربارۀ همۀ چیزهایی که خارج از کنترل شما هستند خیلی آسان است، مثلا اینکه: چه اتفاقی ممکن است در آینده رخ بدهد؟، ویروس چه اثراتی بر شما یا عزیزانتان یا جامعه و کشورتان یا جهان خواهد داشت و بعدش چه اتفاقی میافتد؟ و نظیر اینها.

با این که این نوع غرق شدگی در نگرانی کاملاً طبیعی است اما سودمند و مفید نیست. در واقع هرچه بیشتر روی آنچه خارج از کنترل ما است تمرکز کنیم به احتمال بیشتری ناامید یا مضطرب خواهیم شد و حتی ممکن است نیاز یه بستری و دریافت خدمات مشاوره گردد.

 

پاندمی کرونا
پاندمی کرونا

به این ترتیب، مهمترین کاری که هر کس در هر نوع بحرانی -چه مرتبط با کرونا باشد و چه نباشد- میتواند انجام بدهد این است که : روی آنچه در کنترل شما است تمرکز کنید. شما نمی توانید آنچه در آینده رخ میدهد را کنترل کنید. شما روی ویروس کرونا یا اقتصاد جهانی یا سیاستهای دولتی در مدیریت این وضعیت آشفته کنترلی ندارید.

به علاوه نمی توانید به طور جادویی احساسات خود را کنترل کنید و همۀ این ترس و اضطرابهای کاملاً طبیعی را از بین ببرید؛ اما میتوانید آنچه “اینجا و اکنون” انجام می دهید را کنترل کنید؛ و اصل کار همین است. چون آنچه “اینجا و اکنون” انجام می دهید می تواند تغییر بسیار بزرگی در وضعیت شما و هرکسی که با او زندگی می کنید ایجاد کند و همچنین تاثیر چشمگیری بر جامعه اطرافتان داشته باشد.

واقعیت این است که ما کنترل بسیار بیشتری روی رفتارهایمان داریم تا روی افکار و احساساتمان؛ پس هدف شمارۀ یک این است که کنترل رفتارهای مان را -همین الان و همینجا- به عهده بگیریم تا  موثرتر به بحران کنونی پاسخ بدهیم.

چنین اقدامی هم شامل کنار آمدن با دنیای درونی مان می شود (یعنی همۀ افکار و احساسات دشوارمان) و هم شامل کنار آمدن با دنیای بیرونی مان (یعنی همۀ مشکلات واقعی که با آنها روبه رو هستیم) .حالا چطور انجامش بدهیم؟ خوب، وقتی طوفان بزرگی به پا می شود، قایقها و کشتیهای بندر، ” لنگر” می اندازند؛ چون اگر چنین نکنند، به داخل دریای طوفانی کشیده شده و غرق می شوند. البته لنگر انداختن باعث نمی شود طوفان فروکش کند (یعنی لنگرها آب و هوا را کنترل نمی کنند) اما لنگر انداختن باعث محکم و استوار ماندن کشتی در بندر تا زمان فروکش کردن طوفان می شود.

آسیبی که کرونا به روان انسان ها ذره ذره وارد کرد!

به طرز مشابهی، ما نیز در موقعیتهای بحرانی، طوفانهای هیجانی را تجربه می کنیم یعنی افکار نامفیدی در ذهنمان چرخ می خورند و باعث احساسات دردناکی در بدنمان می گردند؛ و اگر در طوفان درونمان غرق بشویم آنوقت هیچ کار مفیدی نمی توانیم انجام بدهیم: پس اولین گام کاربردی این است که: لنگر بیاندازید .

فرمول لنگرانداختن:

تصدیق کردن افکار و احساساتتان

توجه کردن به بدنتان

مشغله و سرگرمی با آنچه انجام می دهید

 • مثل همیشه رفتار کنید، گویا اتفاقی نیفتاده است

به آرامی و مهربانی آنچه در درون شما میگذرد را تصدیق کنید: افکار، احساسات، هیجانها، خاطرات، حسهای بدنی و میلهای شدید. مثل دانشمند کنجکاوی رفتار کنید که هر آنچه در دنیای درونی تان جریان دارد را مشاهده میکند. و در حالی که به تصدیق کردنِ افکار و احساسات خود ادامه میدهید…

 • به سلامتیتان برسید

به بدنتان توجه کنید و با آن ارتباط برقرار کنید. شیوۀ خودتان برای انجام دادن این کار را پیدا کنید. می توانید از بعضی یا تمام روشهای زیر استفاده کنید یا راه و روش خودتان را پیدا کنید.

 • به آهستگی پای خود را روی زمین فشار بدهید.
 • به آهستگی کمر و ستون فقرات خود را صاف کنید، اگر در حالت نشسته هستید در صندلیتان رو به جلو با کمری راست بنشینید.
 • به آهستگی نوک انگشتان دستها را به همدیگر بچسبانید و فشار بدهید.
 • به آرامی کششی به عضلات بازو یا گردن خود بدهید و بعد شانه هایتان را آرام بالاتر بیاورید
 • به آرامی نفس بکشید.

توجه: هدف از انجام دادن این حرکات، این نیست که از آنچه در دنیای درون تان می گذرد رو برگردانید یا فرار کنید یا حواستان را از آنها پرت کنید. هدف این است که از افکار و احساسات خود آگاه باشید، همچنان حضور آنها را تصدیق کنید و همزمان به بدنتان توجه کنید، با آن تماس پیدا کنید و فعالانه حرکتش بدهید. چرا؟ چون با انجام دادن چنین اقداماتی-با این که نمی توانید احساسات خود را کنترل کنید- میتوانید تا حد ممکن روی اقدامات بدنیتان کنترل پیدا کنید. ( به یاد بیاورید که تمرکز روی آنچه در کنترل شما است مهم است) و همزمان با اینکه افکار و احساساتتان را تصدیق می کنید و به بدنتان توجه دارید…

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین
 • از اخبار فاصله بگیرید و خود را سرگرم کنید

آگاه بشوید کجایید و توجه خود را دوباره روی فعالیتی که انجام می دهید متمرکز کنید. شیوۀ خودتان برای انجام دادن این کار را پیدا کنید. می توانید از بعضی یا تمام روشهای زیر استفاده کنید یا راه و روش خودتان را پیدا کنید:

 • کنجکاوانه و بدون قضاوت و ارزیابی به دور و بر خودتان در اتاق نگاه کنید و به پنچ چیزی که میبینید دقت کنید.
 • کنجکاوانه و بدون قضاوت و ارزیابی به سه یا چهار صدایی که در اطرافتان میشنوید دقت کنید.
 • کنجکاوانه و بدون قضاوت و ارزیابی دقت کنید که چه بویی به مشامتان میرسد و مزۀ چه چیزی را در دهانتان میتوانید حس کنید.
 • کنجکاوانه و بدون قضاوت و ارزیابی به آنچه انجام میدهید دقت کنید
 • تمرین را با توجه کامل به تکلیف یا فعالیتی که در دست انجام دارید تمام کنید.

در حالت ایده آل، گامهای لنگرانداختن (یعنی تصدیق افکار ،احساسات ، توجه به بدن و مشغله با کارتان) را سه یا چهار بار انجام بدهید تا تبدیل به تمرینی دو سه  دقیقهای بشود.

توجه: لطفا از گام دوم یعنی تصدیق کردن افکار و احساسات در میان سه گام ذکر شده نگذرید؛ مخصوصا وقتی که افکار و احساسات سخت یا ناخوشایندی دارید، ادامه دادن تصدیق افکار و احساسات بسیار مهم است. اگر از این گام بگذرید، این تمرین تبدیل به یک تکنیک حواسپرتی میشود و اصولا قرار نیست چنین کاری انجام بدهید. “لنگر انداختن” (یعنی انجام دادن گامهای دوم و سوم و چهارم) مهارت بسیار مفیدی است. میتوانید از آن برای مدیریت ارتباط موثر با افکار، احساسات، خاطرات، امیال قوی و حسهای بدنی دشوار استفاده کنید.

با استفاده از آن از حالت خودکار و غرق شدن در افکار و احساسات بیرون میآیید و سرگرم زندگی میشوید. در موقعیتهای سخت، استوار و محکم می مانید، زنجیرۀ نشخوار فکری، نگرانی و وسواس فکری را در هم می شکنید و توجه خود را روی فعالیت یا تکلیفی که انجام می دهید متمرکز می کنید. هرچه بهتر در اینجا و اکنون لنگر بیندازید، کنترل بیشتری روی اقدامات خودتان خواهید داشت که انجام دادن گامهای بعدی را آسانتر می کند.

 

همچنین بخوانید: پیامدهای روانی کرونا بر سلامت روان افراد و خانواده

corona
corona
 • مدیریت استرس اقدام کردن متعهدانه

اقدام متعهدانه به معنای اقدام موثری است که ارزشهای شما آن را هدایت می کنند؛ اقدامی است که می توانید انجام بدهید چون عمیقاً برای شما مهم است؛ اقدامی که حتی اگر افکار و احساسات سختی را فراخوانی کند باز هم انجامش می دهید. همین که با استفاده از گامهای دوم، سوم و چهارم (یعنی تصدیق افکار و احساسات ،توجه به بدن و مشغله با کارتان) ” لنگر” انداختید کنترل زیادی روی اقدامات خود خواهید داشت که همین قضیه، کار را برای انجام دادن اقداماتی که واقعا برایتان مهم اند بسیار آسانتر میکند.

در شرایط فعلی واضح است که چنین اقداماتی شامل همۀ رفتارهای محافظتی( خود مراقبتی ) در برابر کرونا می شود: دست شستن مکرر، فاصله گیری اجتماعی و نظیر   اینها؛ اما علاوه بر این اقدامات ضروری، نکته های زیر را هم در نظر بگیرید:

 • چه شیوه های ساده ای برای مراقبت از خودتان، کسانی که با شما زندگی می کنند و کسانی که به طور واقع بینانه ای می توانید به آنها کمک کنید وجود دارد؟ چه اقدامات مهربانانه، مراقبتگرانه، و حمایتگرانهای می توانید انجام بدهید؟
 • آیا می توانید -از طریق تماس تلفنی یا پیامک- کلمات مهربانانه ای به کسی که پریشان و ناراحت است بگویید؟
 • آیا می توانید به کسی در انجام دادن یک تکلیف یا کارش کمک کنید؟ غذایی بپزید؟ دست کسی را به مهربانی نگه دارید یا با یک کودک یا نوجوان بازی کنید؟
 • آیا می توانید برای فرد و/یا افرادی که بیمار هستند تسکین دهنده باشید؟ یا در موارد جدی تر از آنها پرستاری کرده و کمکهای پزشکی در دسترس را برایشان فراهم کنید؟
 • و اگر وقت زیادی را در خانه -به خاطر قرنطینه یا فاصله گیری اجتماعی – صرف میکنید موثرترین شیوه های گذران وقت چه می تواند باشد؟ شاید بخواهید برای حفظ تناسب اندامتان ورزش کنید؛ غذای سالم بپزید (تا حد ممکن و با توجه به محدودیتها) و اقدامات معناداری برای خودتان و دیگران انجام بدهید.
 • و اگر با درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد و یا سایر رویکردهای مبتنی بر توجه آگاهی آشنایید، چطور می توانید فعالانه بعضی از آن مهارتهای توجه آگاهی را تمرین کنید؟

در طول روز به طور مکرر از خود بپرسید: چه کاری -هر قدر کوچک- می توانم انجام بدهم که زندگی خودم و آنهایی که با من زندگی می کنند یا افراد جامعه مرا بهتر کند؟ و به هر پاسخی که رسیدید انجامش بدهید و به طور کامل سرگرمش بشوید.

Corona
Corona
 • گشودگی نسبت به پذیرش تجربه

پذیرش و گشودگی به معنای ایجاد فضایی است در درونمان برای تجربه کردنِ احساسات ناخوشایند و مهربان ماندن با خود،تجربه کردن احساسات ناخوشایند در شرایط بحرانی کنونی، قطعی است: احساساتی مانند ترس، اضطراب، خشم، غمگینی، احساس گناه، احساس تنهایی، ناامیدی، سردرگمی و بسیاری دیگر.

این احساسات واکنشهایی طبیعی هستند و ما نمی توانیم مانع بروز آنها بشویم؛ اما می توانیم پذیرای آنها باشیم و در درونمان فضایی برای تجربه کردنِ آنها بگشاییم یعنی تصدیق کنیم که اینها احساساتی طبیعی هستند و به آنها اجازه بدهیم که وجود داشته باشند (حتی اگر ناخوشایند باشند )و در عین حال با خودمان به مهربانی رفتار کنیم.

به یاد داشته باشید که “مهربانی با خود” برای مقابلۀ خوب و موثر با این بحران ضروری است؛ مخصوصاً اگر نقش مراقبت گری هم داشته باشید. اگر تا به حال سوار هواپیما شده باشید این پیغام را شنیده اید: “در مواقع اضطراری، قبل از کمک به دیگران، ماسک اکسیژن خود را بزنید”. خوب، مهربانی با خود همان ماسک اکسیژن شماست؛ یعنی اگر از خودتان به خوبی مراقبت کنید در مواردی که لازم باشد از دیگران نیز مراقبت کنید این کار را خیلی بهتر انجام خواهید داد.

پس از خودتان بپرسید( اگر کسی که دوستش دارم احساسات ناخوشایندی که من الان احساس می کنم را تجربه کند و اگر من بخواهم با او مهربان و مراقبت گرانه رفتار کنم به او چه خواهم گفت و برایش چه کاری انجام خواهد داد؟) سپس با خودتان همانگونه باشید که با آنها می خواهید رفتار کنید.

Corona Virus
Corona Virus
 • من در برابر هر چیزی مقاوم هستم!

اقدامات متعهدانۀ گام قبل را ارزشهای بنیادین شما هدایت میکنند: در مواجهه با بحران کنونی میخواهید به خاطر چه چیزی ایستادگی کنید؟ میخواهید در این ایستادگی چه نوع انسانی باشید و رفتار و کردار شما نماد چه چیزی باشد؟ می خواهید با خودتان و دیگران چگونه رفتار کنید؟ ارزشهای شما می تواند شامل عشق، احترام، شوخ طبعی، صبوری، شجاعت، صداقت، مراقبتگری پذیرش و گشودگی، مهربانی … یا چیزهای بیشمار دیگری باشد.

در طول روز به دنبال شیوههایی برای جلوه دادن این ارزشها باشید. به این ارزشها اجازه بدهید اقدامات متعهدانۀ شما را تعیین و هدایت کنند. البته مادامی که این بحران ادامه پیدا می کند انواع و اقسام موانع را پیش روی خود خواهید دید: به برخی اهدافتان نمی رسید، کارهایی را نمی توانید انجام بدهید و با مشکلاتی روبه رو می شوید که راه حلهای سادهای ندارند؛ اما حتی در مواجهه با این چالشها همچنان می توانید به شیوههای مختلفی همراستا با ارزشهایتان زندگی کنید.

مخصوصا می توانید به ارزشهای “مهربانی” و “مراقبت گری” برگردید و این سوالات را در شرایط دشوار از خودتان بپرسید:

 • وقتی این روزهای سخت را پشت سر میگذارم چطور و به چه شیوههایی می توانم از خودم مراقبت کنم؟
 • چه کلمات و جملات مهربانانه ای می توانم به خودم بگویم و چه کارهایی از سرِ مهربانی می توانم برای خودم انجام بدهم.
 • به چه شیوه های مهربانانه ای می توانم با آنهایی که رنج می کشند رفتار کنم؟
 • برای همیاری در ارتقای نیک زیستی جامعۀ خودم چه کارهایی از جنس مراقبت گری و مهربانی می توانم انجام بدهم؟
 • در این بحران چه می توانید بگویید و انجام بدهید که وقتی سالها بعد به این روزها نگاه می کنید بتوانید به خودتان افتخار کنید؟
 • شناسایی منابع حمایتی

منابعی برای کمک،یاری،حمایت و توصیه گرفتن شناسایی کنید. این منابع شامل دوستان، خانواده، همسایه ها، متخصصین سلامت و خدمات اورژانسی و مشاوره روانشناختی است، همه موارد به صورت تلفنی،آنلاین(تصویری) یا در صورت نیاز حضوری انجام گیرد و مطمئن شوید که شماره تلفنهای کمکهای اورژانسی و در صورت لزوم کمکهای روانشناختی را میدانید.

همچنین با شبکه اجتماعی خود در ارتباط باشید و اگر می توانید حمایتی به دیگران ارائه کنید به آنها بگویید؛ شما می توانید منبع حمایتی برای دیگران باشید همانطور که آنها می توانند برای شما چنین باشند.

عملیات ضد عفونی
عملیات ضد عفونی
 • ضدعفونی و گندزدایی ایمنی

مطمئن هستم که شما از قبل موارد این گام را می دانید اما ارزش تکرار را دارد: دستهایتان را به طور منظم  ضدعفونی کنید و تا حدی که به طور واقع بینانه ممکن باشد فاصله گیری اجتماعی را برای هدف والاتر سلامتی جامعه تان تمرین کنید؛ و به یاد داشته باشید که ما از فاصله گیری جسمانی صحبت میکنیم نه قطع کردن ارتباطات هیجانی . فاصله گیری اجتماعی اقدام مهمِ و متعهدانه است؛ پس عمیقا آن را با ارزشهایتان همراستا کنید و بدانید که در واقع اقدامی در راستای رفتارهای مراقبت گرانه است.

در دوران کرونا چه کار کنیم؟

رسانه ها
رسانه ها

۱. از رسانه ها به کلی فاصله بگیرید

متخصصان توصیه می‌کنند بدون نشان دادن واکنش بیش از حد، کاری برای کنترل احساس ترس‌تان انجام دهید. به این معنا که نسبت به بیماری آگاه باشید اما در این کار زیاده‌روی نکنید. هولمن از دانشگاه ارواین می‌گوید، “ما می‌دانیم که بیش از حد قرار گرفتن در معرض رسانه‌ها می‌تواند اضطراب شما را افزایش دهد. بنابراین آنچه لازم است، یاد بگیرید و بقیه را رها کنید.”

۲. استرس نداشته باشید، شما سلامت هستید

اقدامات احتیاطی منطقی و معمول با توجه به احتمال زیاد ابتلا به Covid-19 از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هولمن می‌گوید: “چیزهای بسیار اساسی و مهمی وجود دارد که مردم می‌توانند انجام بدهند و دست کم احتمال ابتلا به بیماری را در خودشان کاهش دهند. این موارد عبارتند از، دوری از دیگران و نظارت بر دمای بدن در صورت بیمار شدن. به علاوه، دست‌های‌تان را مرتباً با آب و صابون بشویید. و در اجتماعات بزرگ شرکت نکنید.”

۳. شما قدرتمند تر از آن هستید که به بیماری مبتلا شوید

تحقیقات نشان می‌دهند که انسان‌ها معمولا در مورد آسیبی که یک بیماری ممکن است به آنها وارد کند، گزاف‌سنجی می‌کنند و قدرت بدن‌شان را در واکنش به آن بیماری، دست کم می‌گیرند. بهتر است بدانید که بدن شما و سیستم ایمنی‌تان بسیار قوی‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. دانستن این نکته می‌تواند، تا حدی استرس و اضطراب‌تان را کاهش بدهد.

۴. به تهدید هایی که در اخبار میشنوید بیش از حد توجه نکنید!

کرونا ویروس (Corona  ) با نرخ مرگ بین ۱.۴ و ۲.۳ درصد می‌تواند خطرناک باشد. بنابراین همه‌ی ما باید تمام اقدامات احتیاطی لازم را در برابر این عفونت رعایت کنیم. اما این نکته را نیز فراموش نکنید که انسان‌ها معمولا تهدیدات ناآشنا را در مقایسه با موارد آشنا مثل آنفولانزا، گزاف‌سنجی می‌کنند. بنابراین با رعایت نکات احتیاطی و کسب اطلاعات درست، اضطراب را که خود باعث ضعیف شدن بدن می‌شود، از خودتان دور کنید.

۵. اگر خیلی استرس دارید، از روانشناس کمک بگیرید

افرادی که مستعد اضطراب و اختلالات مرتبط با آن هستند، ممکن است در اثر ترس حاصل از شیوع کرونا ویروس، حالات روحی بدتری را تجربه کنند. به حدی که ترس سبب بروز اختلال در کار و زندگی روزمره‌شان شود. در صورتی که چنین شرایطی دارید، بهتر است با مراجعه به یک متخصص بهداشت روان، کمک حرفه‌ای بگیرید.

درمان استرس فکری در کرونا

هرچند ممکن است در این دوران پر از استرس، حال خوشی نداشته باشید، اما با دنبال کردن این نکات می‌توانید از تبدیل شدن اضطراب به یک مشکل جدی و ضعیف شدن بدن‌تان در اثر آن، جلوگیری کنید.امیدوارم نکات مفیدی در این نوشته برای شما وجود داشته باشد و اگر به نظرتان میرسد به اشتراک گذاشتن این مطلب با دیگران می تواند مفید باشد در انجام این کار راحت باشید.

در زمانۀ آشفته، دشوار و ترسناکی به سر می بریم؛ پس لطفا با خودتان به مهربانی رفتار کنید و سخنان وینستون چرچیل را به یاد داشته باشید: “وقتی داری از وسط جهنم می گذری به حرکت کردن ادامه بده”.

بهترین آرزوها را برای شما دارم.

رحیم سلگی(متخصص روانشناسی)

مدیر و موسس مرکز روانشناختی سلامت

منابع:

کوروناویروس سندروم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV)، نویسندگان: احمد توکلی و همکاران ، مجله انجمن علمی میکروب شناسی ایران ،۱۳۹۸.

مقالات رحیم سلگی ،

مقاله دکتر راس هریس ، مترجمان: دکتر مهرنوش اثباتی و دکتر علی فیضی

مقالات مطرح شده در گروه روانشناختی سلامت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن